Botoks jest substancją wykorzystywaną w zabiegach medycyny estetycznej. Choć od czasu jej zaistnienia wynaleziono mnóstwo innych, równie skutecznych metod, fenomen botoksu wciąż utrzymuje się na jednej z pierwszych pozycji.
Jak powstaje i jakie daje efekty?
Botoks, a dokładniej toksyna botulinowa powstaje z bakterii nazywanych również jadem kiełbasianym. Po raz pierwszy substancja wyizolowana została przez Edwarda Schantza w celach stworzenia broni biologicznej. Jad kiełbasiany jest silną trucizną, dlaczego jest więc stosowany w medycynie estetycznej? Zacznijmy od tego, że dawki wykorzystywane w zabiegach są zupełnie nieszkodliwe. Ich działanie polega na porażeniu mięśni mimicznych, które poprzez swoją intensywną pracę powodują zmarszczki. Metoda ta jest zupełnie bezpieczna i nie powoduje skutków ubocznych w postaci zatrucia. Efektem przeprowadzonego zabiegu jest odmłodzona i wygładzona skóra, która napręża się, przez co jest bardziej jędrna i elastyczna. Botoks jest tak popularny przede wszystkim ze względu na szybką widoczność rezultatów, które pojawiają się nawet 2 dni po zabiegu. Niestety, choć spektakularny, efekt ten jest krótkotrwały, ponieważ znika po około 3-6 miesiącach.

Kiedy najlepiej wykonać zabieg botoksem?
Toksyna botulinowa to jeden z najlepszych zabiegów odmładzających. Nie ma więc określonego wieku, który byłby odpowiedni do przeprowadzania zabiegu. Procesy starzenia się zależne są od wielu czynników, dlatego u każdej kobiety pojawiają się w innym czasie oraz mają różny charakter. Botoks w sposób skuteczny usuwa zmarszczki na szyi i brodzie. Świetnie radzi sobie także z tzw. lwią zmarszczką, która znajduje się między brwiami, z tzw. zmarszczkami palacza tworzącymi się wokół ust, a także z charakterystycznymi kurzymi łapkami wokół oczu oraz zmarszczkami poprzecznymi na czole. Zmniejszy też widoczność zmarszczek pod dolną powieką oraz tzw. bruzd zajęczych powstających na nosie.
Skutki uboczne nie takie straszne
Każdy zabieg wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem, o czym lekarz medycyny estetycznej powinien poinformować pacjenta przed jego wykonaniem. W przypadku botoksu najczęściej pojawia się uczucie osłabienia mięśni w miejscu, gdzie substancja była wstrzykiwana. Może również wystąpić ból w tej części twarzy, która była ostrzykiwana oraz czerwona wysypka. Wszystkie te powikłania są jednak tymczasowe. Zdarzyć się może jednak, że dojdzie do poważniejszych konsekwencji, takich jak porażenie mięśni. Dzieje się tak, ponieważ botoks blokuje uwalnianie acetylocholiny przez nerwy. Jest to przekaźnik wysyłający impulsy nerwowe do mięśni. Powikłanie nie jest jednak ani niebezpieczne, ani trwałe, ponieważ czucie wraca po upływie około trzech miesięcy.